На виконання постанови Кабінету Міністрів України "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19" від 11 березня 2020 року № 211, на підставі пункту 8 Положення про Міністерство освіти і науки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 630, беручи до уваги статтю 32 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб", Указ Президента України від 13 березня 2020 року № 87/2020 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 березня 2020 року "Про невідкладні заходи щодо забезпечення національної безпеки в умовах спалаху гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", підпункт 2 пункту 13 Положення про функціональну підсистему навчання дітей дошкільного віку, учнів та студентів діям у надзвичайних ситуаціях (з питань безпеки життєдіяльності) єдиної державної системи цивільного захисту, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 21 листопада 2016 року № 1400, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2016 року за № 1623/29752, та враховуючи рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров'я, було заборонено проводити будь-які заходи. Попри цю заборону, організація здійснювала заходи, конференції, тренінги – on-line, працювала по іншому, по новому, що вимагали умови карантину.
Так 28 серпня 2020 року Черкаська ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1 провела масштабну освітянську подію – магістральний міні-Edcamp Cherkasjke «(Не)формальна освіта: виклики, перспективи, синтез», яка об’єднала на віртуальній платформі 150 педагогічних працівників зі всієї України, а також представників Молдови та Нідерландів. Координаторами заходу стали вчителі Черкаської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1 Стребіж Наталія та Іваніна Олена. Захід проводився on-line.
З 9.30 ранку до 18.00 на платформі myconference відбувалися цікаві експертні сесії, де спікери ділилися своїми надбаннями з питань неформальної освіти. Учасники дізналися про правила ефективної роботи, принципи медіації, антикорупційні інструменти, які можуть бути застосовані в навчальному закладі. Крім того цікавим моментом стало знайомство з засобами візуалізації та питаннями академічної доброчесності. По завершенню конференції, всі отримали величезне задоволення від проведеного заходу.
Також у вересні 2020 року заступниця ГО «Молодь Сходу України» Ступак Оксана реалізовувала проект «Громадянська просвіта молоді на сході України». Партнером-донором було – Представництво «Фонду Фрідріха Науманна за Свободу» в Україні. Мета проекту – формування міжкультурної комунікативної компетентності молоді східного регіону України шляхом проведення для не менше 30 осіб регіонального форуму «Міжкультурна комунікація молоді» щодо цифрової комунікації, програм внутрішньої мобільності, інструментів діалогу тощо. До проекту була залучена молодь віком від 18 до 35 р. Проект був успішно реалізовано.
Разом із ГО «Центр Експертизи політики» м. Київ, заступниця ГО «Молодь Сходу України» Ступак Оксана брала участь в тренінгу «Влада і молодіжна громада» як тренер. Захід відбувався у вересні 2020 року, в якому брали участь 20 учасників м. Слов’янська та Краматорського району.
В грудні місяці 2020 року разом із ГО «Центр Експертизи політики» м. Київ заступниця ГО «Молодь Сходу України» Ступак Оксана брала участь в Форумі «Діалоговий майданчик: молодь і місцева влада» як тренер. Участь взяли 15 осіб Донецької області.
З січня по березнь місяць 2021 року ГО «Молодь Сходу України» був реалізований проект Креативний простір «Life HUB» у межах програми «Активні громадяни» від Британської Ради в Україні. Керівник проекту член організації Дмитрієнко Анастасія. Креативний простір «Life HUB» з’явився на базі «Донецького обласного палацу дитячої та юнацької творчості» в місті Слов’янську.
Мета проекта – створення екологічної платформи з перспективою розвитку та самореалізації молоді в регіоні; налагодження комунікації в місті серед активних громадян. Важливим завданням для досягнення мети проекту було формування у дітей правильних звичок і навичок з метою збереження безпечного для існування живої і неживої природи навколишнього середовища, захисту життя і здоров'я населення від негативного впливу, зумовленого забрудненням навколишнього природного середовища, досягнення гармонійної взаємодії суспільства і природи, охорону, раціональне використання і відтворення природних ресурсів. Проект був успішно реалізовано. Проводились заходи onlain програми екологічної та кліматичної освіти дітей Донеччини.
З лютого по червень 2021р. був реалізований проект «обійМИ», який мав на меті створення сприятливого клімату для нормального розвитку дітей які виховуються у сімейних формах влаштування через надання підтримки та підвищення педагогічних компетенцій вихователів будинків сімейного типу Слов’янської ОТГ. Над проектом працювала команда у складі 5-ти людей: Гончарова Наталя – член громадської організації «Молодь Сходу України», Бартиш Ганна, Мотков Станіслав, Осадча Римма та Мамедова Оксана.
ГО «Молодь Сходу України» разом з БО «Львівська освітня фундація», ГО «Платформа-ініціатив «Теплиця» та «ГО «Вільна Хата» та за фінансової підтримки USAID провели ряд тренінгів.
За час реалізації вдалося створити першу в місті групу підтримки для вихователів будинків сімейного типу. Група була закритою, учасники були відібрані на засадах добровільності. Заходи були організовані так, щоб учасники могли спілкуватися між собою, обмінюватися досвідом. Була створена група в Viber для спілкування між учасниками протягом всього часу проекту.
Були визначені потреби батьків-вихователів та розроблена програма відповідно до запиту. Учасники відмічають, що теми тренінгів були актуальними, логічно побудовані за хронологією, тренери були професіональними та харизматичними. Програмою було передбачено 5 тренінгів для учасників, однак на прохання сімей був проведений додатковий тренінг, що вказує на цікавість до програми.
Учасники програми навчилися: методам психорегуляції власного емоційного стану; технікам відновлення психологічних ресурсів; конструктивним способам комунікації та подолання конфліктів. Знання та практичні навички набуті під час тренінгів вже застосовуються в сім’ях та мають позитивний ефект на відносини між членами сімей, зі слів батьків-вихователів.
Проект «обійМИ» був пілотним та показав свою актуальність для громади. З урахуванням досвіду команди, уроків, які були винесені під час імплементації, зворотного зв’язку від учасників та рекомендацій колег-фахівців, вбачаємо оптимальним розвиток проекту в наступних напрямках:
⮚ продовження активності за програмою «обійМИ» для батьків та вихователів, які є представниками сімейних форм влаштування дітей, патронату та соціально-вразливих категорій сімей. Є намір розширити цільову аудиторію, включивши сім’ї інших категорій відповідно до потреб.
⮚ розширити досвід утворення груп підтримки для інших категорій сімей.
⮚ поширення досвіду програми «обійМИ» за межі міста. Розглядається можливість обміну досвідом з сусідніми об’єднаними територіальними громадами, що переважно є сільськими, мають дефіцит кваліфікованих спеціалістів та фінансових ресурсів.
⮚ включити додаткову послугу індивідуального консультування психолога для окремих бенефіціарів та конкретних сімей, з метою більш сфокусованої роботи над конкретними потребами та проблемами.
⮚ включити до програми зустрічі з фахівцями інших галузей, окрім психологів та педагогів, відповідно до запиту групи: юриста, лікаря, дефектолога, тощо.
З серпня по грудень місяць 2021 року ГО «Молодь Сходу України» був реалізований проект «Громадська інвентаризація несанкціонованих сміттєзвалищ» в рамках Компоненту «Місцеве самоврядування та реформа з децентралізації влади» за підтримки програми ООН із відновлення та розбудови миру. Керівник проекту Пащенко Олена Вікторівна.
Мета проекту – проведення громадської інвентаризації несанкціонованих сміттєзвалищ в цільових громадах, здійснення інформаційної роботи з мешканцями обраних цільових груп для виявлення та усунення фактів порушення природоохоронного законодавства у сфері поводження з побутовими відходами. До реалізації проекту були залучені мешканці, діти та молодь Біловодської, Добропільської, Рубіжанської, Щастинської територіальних громад, Донецька ОДА, Луганська ОДА, ВЦА та ОМС цільових громад.
Результатом проекту є матеріали громадської інвентаризації несанкціонованих сміттєзвалищ, пропозиції щодо покращення ситуації до місцевих органів влади, інформаційні матеріали для вчителів та дітей, підвищення рівня обізнаності з питань поводження з відходами серед мешканців цільових громад. Проект був успішно реалізовано.
З 10 жовтня 2021 року по 10 лютого 2022 року громадською організацією «Молодь Сходу України» реалізовується проект: «Модернізація освітніх курсів інтерактивними цифровими інструментами для здобувачів педагогічних спеціальностей». Фінансується Європейським союзом за програмою Дім Європи. Керівник проекту заступниця ГО «Молодь Сходу України» Ступак Оксана.
Мета проекту: проведення онлайн воркшопів фахівцем Університету Масарика (Чеська республіка) для впровадження сучасних цифрових інструментів в освітні курси для здобувачів педагогічних університетів та розробка онлайн посібника.
Завдання проєкту:
- Підвищення професійної компетентності в сфері використання цифрових інструментів під час освітнього процесу в закладах вищої педагогічної освіти.
- Модернізація цифровими інструментами освітніх обов'язкових і вибіркових компонентів освітніх програм бакалаврського і магістерського рівнів, зокрема навчальних дисциплін: "Менеджмент, маркетинг і економіка освіти", "Управління навчальним закладом", "Освітні технології", "Державна освітня політика", "Мультимедійні технології", "Основи інтерактивної комунікації" .
- Набуття навичок запровадження цифрових інструментів, онлайн платформ під час лекційних, семінарсько-практичних занять, проміжного та підсумкового контролю здобувачів різних факультетів педагогічних закладів.
- Налагодження міжнародної співпраці з педагогічними фахівцями Чеської республіки.
- Розробка спільного українсько-чеського методичного посібника для впровадження в професійній підготовці майбутніх педагогів на українській та англійській мові.
- Підвищення рівня англійської мови під час онлайн воркшопів англійською мовою з фахівцем Університету Масарика.
- Поширення здобутого досвіду з використання цифрових інструментів серед викладачів закладів вищої педагогічної освіти.
- Упровадження оновлених навчальних дисциплін під час викладацької діяльності на всіх факультетах ДВНЗ "Донбаський державний педагогічний університет".
Проект успішно реалізовується.
Успіху всім в роботі громадської організації «Молодь Сходу України».